Rynek mieszkaniowy w Tychach

October 29 2015

Rynek nieruchomości w województwie śląskim charakteryzuje się tym, że im bliżej do serca regionu tzn. do aglomeracji z centrum w Katowicach tym wyższe są ceny wystawionych na sprzedaż nieruchomości.

wycena nieruchomości w Tychach
Zdjęcie: Michał Majewski (Licencja: Creative Commons)

I tak na przykład ceny mieszkań w Tychach są zdecydowanie wyższe niż w odległej o zaledwie kilkanaście kilometrów Pszczynie. Nawet w graniczącym z Tychami niewielkim Kobiórze, który leży w powiecie pszczyńskim ceny działek budowlanych są wyższe niż w stolicy powiatu – Pszczynie.

Tychy są miastem o liczbie ludności około 128 tys. Przed wojną była to niewielka miejscowość leżąca w ówczesnym powiecie pszczyńskim. Po wojnie władze centralne zadecydowały o powstaniu w tym miejscu dużego miasta-sypialni dla rozwijającego się na Śląsku przemysłu.

W architekturze Tychów dominują wysokie bloki mieszkalne podzielone na osiedla. To one stanowią trzon bazy mieszkaniowej tego miasta. W ciągu ostatnich 25 lat nastąpił jednakże również gwałtowny rozwój budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego (domy w typie apartamentowców) inicjowany przez indywidualnych inwestorów oraz firmy deweloperskie. Budynki te położone są głównie na obrzeżach miasta, np. w takich dzielnicach jak Żwaków. A zatem baza wtórnego rynku mieszkaniowego w Tychach jest stosunkowo szeroka.

Spora ilość budynków w Tychach otwiera szerokie możliwości dla rzeczoznawców majątkowych. Wycena nieruchomości potrzebna jest dla właścicieli tych obiektów z wielu powodów. Są to zarówno potrzeby związane z oszacowaniem wartości budynku dla potrzeb ubezpieczeniowych jak również dotyczące transakcji kupna-sprzedaży, w których z reguły uczestniczą także banki jako instytucje finansujące zakup. Często wycena nieruchomości Tychy jest obligatoryjnym warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego dla zabezpieczenia interesu banku wykładającego swe pieniądze.

Cena typowego mieszkania o powierzchni 50-65 m2 znajdującego się w bloku mieszkalnych oscyluje w granicach 180-260 tys. zł ze średnią ceną rzędu około 200 tys. zł. Zdarzają się transakcje na mniejsze i większe kwoty, co uzależnione jest od lokalizacji oraz standardu mieszkania.