Operat szacunkowy
Operat szacunkowy jest pojęciem związanym z wyceną nieruchomości, które może być nie do końca jasne dla osób mających pierwszy kontakt z procesem szacowania wartości nieruchomości, tj. zazwyczaj klientów rzeczoznawców majątkowych.
Jest to pisemna i autorska opinia rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości w formie dokumentu urzędowego. W operacie szacunkowym rzeczoznawca majątkowy zawiera opis procedur wykonanych podczas procesu wyceny nieruchomości łącznie ze wskazaniem podstawy prawnej oraz uwarunkowań podjętych czynności, rozwiązań merytorycznych, obliczenia oraz wynik końcowy tzn. wartość nieruchomości. W szczególności w operacie szacunkowym znajduje się:
- wskazanie nieruchomości i zakres wyceny
- cel przeprowadzenia wyceny
- podstawa formalna wyceny nieruchomości wraz ze źródłami danych o nieruchomości (patrz: Dokumenty niezbędne w procesie wyceny)
- data sporządzenia operatu szacunkowego
- opis stanu nieruchomości
- wskazanie przeznaczenia nieruchomości, w stosunku do której dokonano procesu wyceny
- określenie rodzaju określonej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki wyceny
- charakterystyka i analiza lokalnego rynku nieruchomości w zakresie wpływającym na proces wyceny
- wynik wyceny nieruchomości wraz z obliczeniami
Wobec opracowanego operatu szacunkowego można podjąć takie kroki jak:
- aktualizacja (potwierdzenie dokonanej wcześniej wyceny lub określenie nowej wartości jeśli zaszły okoliczności wpływające na wartość nieruchomości – aktualizację wykonuje rzeczoznawca, który sporządził dokument. Aktualizację potwierdza się umieszczając stosowną klauzulę w operacie szacunkowym.)
- opiniowanie operatu szacunkowego (czynności w stosunku do operatu sporządzonego przez innego rzeczoznawcę majątkowego, których celem jest analiza zgodności dokumentu z przepisami prawa i standardami zawodowymi oraz przydatności dla celu w jakim dokument został sporządzony)
- ocena prawidłowości wyceny (badanie przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych prawidłowości procesu wyceny jeśli nastąpiły rażące rozbieżności co do wartości tej samej nieruchomości w opracowaniach kilku różnych rzeczoznawców majątkowych, nie można dokonać oceny jeśli dla danej nieruchomości sporządzono jedynie jeden operat szacunkowy.)
Operat szacunkowy jest końcowym efektem pracy rzeczoznawcy majątkowego. Stanowi on dowód w sprawach, dla których został opracowany. Jego forma i treść musi być jednolita, bez względu na to przez kogo i dla jakiego regionu został przygotowany. Formę sporządzenia operatu szacunkowego określają stosowne regulacje prawne.
Jeżeli dla tej samej nieruchomości sporządzono kilka operatów szacunkowych, a każdy z nich został opracowany przez innego rzeczoznawcę majątkowego, i opinie te różnią się, to ostatecznej oceny dokonuje organizacja zawodowa skupiająca rzeczoznawców majątkowych.
Źródła: